Home

Uczniowie polecają...

Email Drukuj PDF

UCZNIOWIE POLECAJĄ

Uczniowie szkoły podstawowej i klasy pierwszej gimnazjum polecają książki na wakacje i nie tylko… Lektura nie tylko bawi, ale i rozwija, stwarza alternatywę dla gier i nudy. Jednak nie będziemy nudzić. Zachęcamy do przeczytania recenzji różnorodnych książek, a następnie do lektury. Dla każdego coś dobrego…

***

Chciałabym Wam przedstawić kolejną powieść Roberta Kościuszki pt. „Niewidzialna gra”, która nawiązuje do cyklu „Wojownik Trzech Światów” tego autora. Głównym bohaterem jest Michał Gaśny zwany Gaśnicą. Gdy w Internecie pojawia się nowa, młodzieżowa gra „Babilon” wszyscy nastolatkowie, a także Michał zaczynają się nią interesować. Jednak po jakimś czasie chłopiec słyszy w głowie niewytłumaczalne głosy, jego kolega zostaje porwany, a on spotyka archanioła Rafała. Razem z nim dostaje się do sieci. Poznaje tam Sarę, która podróżuje z nimi. Okazuje się, że internetowy Babilon to tylko portal do starożytnych czasów i prawdziwego Babilonu. Przez cały czas złe moce przeszkadzają i nie pozwalają na odnalezienie kolegi i powrót do domu.
Jakie niespodzianki czekają na nich w Babilonie?
Czy uda się im wydostać i wrócić do domu?
Aby się o tym przekonać, koniecznie musicie przeczytać „Niewidzialną grę”. W tej powieści występują zarówno humorystyczne wydarzenia jak i pełne grozy zwroty akcji z realistycznymi i fantastycznymi postaciami, doskonale uzupełniającymi treść i przekaz. Ta fascynująca książka bardzo mocno nawiązuje do dzisiejszych czasów. Robert Kościuszko (autor) dedykował ją młodym, którzy „szukają w życiu prawdy”.

Agnieszka Grodecka kl. VI a

***

Roald Dahl urodził się 13 września 1916 r. Był on pisarzem brytyjskim. Napisał wiele powieści i opowiadań, np. „Matylda”, ”Charlie”, „Fabryka czekolady” i „Wielkomilud”. Przeczytałam „Fabrykę czekolady” i swymi wrażeniami chcę się z Wami podzielić.
Charlie Bucket jest chłopcem, który pochodzi z bardzo biednej rodziny. Uwielbia czekoladę, ale przez to, że rodzina jest biedna, dostaje tylko jedną małą czekoladę w roku na swoje urodziny. Pewnego dnia, wracając ze szkoły znajduje pieniądz, za który kupuje sobie czekoladę. Udaje mu się znaleźć w niej Złoty Kupon, który daje możliwość zwiedzenia wielkiej fabryki czekolady pana Willy Wonki, znajdującej się niedaleko domu rodziny chłopca. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, które są niegrzeczne, niemądre i rozpieszczone. Tylko Charlie jest grzeczny i posłuszny i jako jedyny nie próbuje niczego zjeść. Okazuje się, że pan Willy Wonka zorganizował wycieczkę po to, by znaleźć dziecko, któremu w przyszłości przekaże fabrykę. Przeczytajcie książkę, a dowiecie się, kto został wybrany i w jakich okolicznościach. Polecam.

Patrycja Dębowska kl. V b

***

Chciałam zachęcić Was do przeczytania książki „Jana ze Wzgórza Latarni”. Jest to książka znanej wam już pisarki, Lucy Maud Montgomery. Jest ona autorką książki pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Urodziła się 30 listopada 1874 roku na Wyspie Księcia Edwarda. W 1923 roku jako pierwsza kobieta w historii Kanady została wybrana członkinią Królewskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Wielkiej Brytanii. Zmarła 12 kwietnia 1942 roku w Toronto. Książka opowiada o dwunastoletniej dziewczynie, która mieszka razem z mamą i w stosunku do niej oschłą i surową babcią, na ulicy Wesołej. Według Jany, ulica Wesoła nie jest pełna szczęścia. Babcia każe jej robić rzeczy, których nie lubi, a zabrania tego, o czym Jana zawsze marzyła. Jedną z takich rzeczy było pomaganie w domowych obowiązkach. Jana zawsze lubiła patrzeć na dania przygotowywane przez kucharkę Marynię. W szkole była przezywana, uważano ją za brzydką, mimo to nigdy nie płakała. Pewnego dnia, gdy Jana poszła do szkoły dowiedziała się czegoś, co zmieniło jej całe życie. Jedna jej koleżanka miała wiele tajemnic, a Jana zawsze chciała poznać chociaż jedną. I dowiedziała się, że ojciec, którego uważała za zmarłego, tak naprawdę żyje i ma się dobrze. Bohaterka książki nie mogła w to uwierzyć. Jana po powrocie do domu zapytała o to opiekunów. Okazało się to prawdą. Któregoś dnia otrzymała list od ojca, który chciał się spotkać ze swoją córką. Jana nienawidziła ojca. Dowiedziała się od matki, że to on ją porzucił i tak naprawdę nigdy jej nie kochał.
Czy Jana pojedzie do ojca?
Czy przestanie mieć do niego żal?
Jest to bardzo ciekawa książka, którą koniecznie musicie przeczytać! Gorąco polecam.

Julia Kozieł kl. V b

***

Edmund Niziurski  Urodził się w 1925r. w Kielcach. Potem przez resztę życia mieszkał w Warszawie. Był jedynym z najlepszych polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży. Napisał m. in. „Sposób na Alcybiadesa”, Siódme wtajemniczenie”. Zmarł 2013r.
„Klub włóczykijów” to powieść, której bohaterem jest Kornel. Kornel to nastolatek, który uczy się geografii przez wakacje. Po pewnym czasie ktoś dzwoni do drzwi. Chłopak podchodzi i widzi swojego najlepszego przyjaciela Pirydiona z afrykańskim prezentem. Po długiej rozmowie przyjaciół nagle zadzwonił telefon. Tajemniczą osobą okazuje się stryj Dionizy. Prosi on swojego bratanka o pilne spotkanie w Łazienkach. Chodzi o bardzo ważną sprawę dotyczącą dziadka Hieronima i jego starego kufra. Chłopcy poszli razem na spotkanie ze stryjem. Będę świadkami dziwnych, a zarazem śmiesznych sytuacji. Jest to wakacyjna przygoda Kornela z najlepszym przyjacielem i jego bratem. Będą szukać rodzinnego skarbcu, a po piętach będą deptać im słynni warszawscy przestępcy. Książkę tą czyta się jednym tchem. Przygody chłopców fascynują.

Weronika Studnicka, kl. V b

***

Moją ulubioną książką jest '' Księga Życzeń" z cyklu '' Tajemnica Starego Witraża''. Napisała ją Ewa Rosolska, znana pod pseudonimem Marta Osa. Pisarka zaczęła od książek dla dorosłych m.in. „Owce, barany i gminne szykany". Jak sama opowiada, w przedstawiony w tej książce świat fantazji wkroczyła, gdy podczas kilkudniowego wypoczynku w pewnym pięknym i pełnym antyków domu, nocą wystraszyła ją stara szafa. '' Tajemnica Starego Witraża" miała być krótkim opowiadaniem przygotowanym na wieczorek czytelniczy w szkole. Opowiadanie rozrosło się do kilku tomów...
Jest to opowieść o niezwykłych przygodach grupy nastolatków, w których prym wiedzie dziewczynka Marta o nadnaturalnych zdolnościach. Urodziła się w Polsce, ale całe życie mieszkała poza jej granicami. Pewnego razu przyjeżdża na wakacje na Warmię i tam pozostaje pod opieką wujka Jurka - starszego pana, ojca chrzestnego jej taty. Wraz z wnukami gospodarza mieszka w domu pełnym antyków i dzieł sztuki, w domu, gdzie tchnienie tajemnicy zieje z każdego kąta.
Mieszkańcy domu nad jeziorem podążają za zaskakującym tropem, trafiają do krzyżackiej strażnicy w Bezławkach, gdzie natykają się na tajny krąg braci kapturowych.  Bractwo strzeże tajemnicy, która okazuje się dużo straszniejsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać... W rozwikłaniu sekretu pomocne są przesłania odnajdywane w listach i starych księgach.
Opowieść przepełniona jest sekretami, niezwykłymi zdarzeniami, zaklęciami i tajemniczymi wskazówkami. Jest powieścią dla odważnych i ciekawych tajemnic. Dla tych, którzy nie boją się mrocznych sekretów i ich strażników. Ale spokojnie, jest też pełna humoru i zabawnych sytuacji.
Aby dowiedzieć się jak potoczyły sie losy nastolatków, przeczytaj książkę.

Julia Róg, kl. b

***

Książka, którą zaprezentuję, nosi tytuł "Mały Rubi w tarapatach" i pochodzi z serii książek "Zaopiekuj się mną" brytyjskiej pisarki Holly Webb. Cykl poświęcony jest zwierzakom i opisuje historie, których głównymi bohaterami są psy i koty. Holly Webb urodzona w Londynie  mieszka w południowej Anglii z mężem, trzema synami i kotem. Autorka licznych książek dla dzieci zaczęła pisać wiele lat temu, kiedy pracowała jeszcze jako redaktor literatury dziecięcej. Obecnie pisze bez przerwy. Pisanie jest jej największą pasją.
"Mały Rubi w tarapatach" opowiada o dziewczynce Kasi, która pod choinkę chce dostać wymarzonego pieska. Na liście swoich prezentów wymienia też podstępnie telefon komórkowy, zdając sobie jednak sprawę, że rodzice absolutnie nie kupią jej telefonu. Starsza siostra dziewczynki Jola, ma kotkę Pchełke i nie godzi się z myślą, że w domu miałby pojawić się szczeniak. Kiedy podczas śniadania rodzice zgadzają się spełnić marzenie dziewczynki Kasia jest bardzo szczęśliwa. Niestety,Jola jest mniej zachwycona martwiąc się jak nowego domownika przyjmie Pchełka. Kasia tak bardzo myśli o nowym przyjacielu, że nawet pojawił się on w jej śnie. Teraz dziewczynka wiedziała już jak ma wyglądać jej pies. Przeglądnęła album z rasami psów i znalazła rasę ze swojego snu. Był to cocker spaniel. Kilka dni później udali się do hodowli. Dziewczynka wybrała szczeniaka, po tygodniu zamieszkali już razem. Jola nadal uważała, że pojawienie się w domu psa to zły pomysł. Kasia nie przejmuje się narzekaniami siostry, myśli że zwierzaki się polubią. Niestety, tak nie jest. Ruchliwy szczeniaczek już podczas pierwszego spotkania nie zrobił dobrego wrażenia na kotce. Rubi jednak chciał się zaprzyjaźnić z Pchełką i nie rozumiał dlaczego kotka go nie lubi. Kotka natomiast była bardzo rozpieszczona i miała swoje przyzwyczajenia. Pojawienie się Rubiego zaburzyło  jej poczucie bezpieczeństwa i spokój: każde ich spotkanie kończyło się źle. W dodatku siostry także kłóciły się ze sobą, broniąc swoich pupili. Raz Rubi pomylił zwisający z sofy ogon kotki ze swoją futrzaną, piszczącą zabawką. Innym razem wdrapał się po schodach na górę i znalazł Pchełkę w pokoju Joli, gdzie miała czuć się bezpiecznie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pogryzł różowy kocyk kotki. I tego było już za wiele. Pchełka postanowiła zniknąć. Jola obwiniała Rubiego o ucieczkę kotki, a Pchełka nie chciała wrócić dopóki w domu będzie pies. I tak oddaliła się, że sama nie wiedziała gdzie jest.
Czy Pchełka wróci do domu sama, a może kto i jak ją odnajdzie. Czy będą to najsmutniejsze święta Bożego Narodzenia dla tej rodziny. Możecie przekonać się sami. Gorąco polecam zwłaszcza miłośnikom zwierząt.

Tatiana Gnojek, kl. V b

***

Książka „Jesteś ludem, czyli 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym” autorstwa amerykańskiej dziennikarki Reginy Brett to zbiór historii różnych ludzi, którzy w swoim życiu doświadczyli rzeczy niezwykłych i niewiarygodnych.   
Regina jest doświadczoną przez los dziennikarką,  która wie, że szczęście zależy od nas samych. Pracuje jako  felietonistka dziennika „ The Plain Dealer” wydawanego w Cleveland w stanie Ohio. Dwa razy była finalistką Nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu, a jej artykuły zostały wyróżnione wieloma nagrodami.
Obecnie mieszka w Cleveland ze swoim mężem Bruce’ern.
Regina opisuje w książce swój los oraz przytacza wywiady z ludźmi. Kiedy zaczyna swoją karierę zawodową, wydawać by się mogło, że wszystko dobrze się układa. Jest wciąż zabiegana, wiecznie na coś spóźniona, zależy jej tylko na dobrej, zarobkowej pracy. Kiedy dowiaduje się, że w jej organizmie wykryto nowotwór, jej życie zatrzymuje się. Nie wiedząc co dalej, przypomina sobie o dawnej przyjaciółce, która założyła w mieście „ Dam dla walczących z rakiem”. Udaje się tam i, ku jej zdziwieniu, zostaje w nim ludzi bardzo chorych, ale pełnych radości i nadziei. Dostrzega, jak bardzo oni cierpią, a mimo wszystko nadal są szczęśliwi. Postanawia nie poddawać się i czerpać z życia radość. Sama stara się przekonywać innych, że ich życie jest wartościowe i mogą być jeszcze szczęśliwi. Opisuje spotkania z ludźmi, którzy są w tym ośrodku wolontariuszami. Są to osoby, które porzuciły wszystko, aby pomagać innym.
Jej głównym celem jest przekonanie ludzi, że wszystko jest możliwe. Z każdej drobnostki jesteśmy w stanie stworzyć cudo.
Wszystko może się zdarzyć, wystarczy, że wykorzystamy okazje, które stwarza nam los.

Anna Luba, kl. I a

***

Chciałbym zareklamować książkę Ferenca Molnara pt. „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar żył w latach 1878-1952. Był węgierskiem pisarzem. Studiował prawo na uniwersytetach w Budapeszcie i w Genewie. Pracował jako dziennikarz, a jego artykuły cieszyły się dużym powodzeniem. Pisał także dramaty oraz powieści dla dorosłych czytelników. „ Chłopcy z Placu Broni” to jedyna książka Ferenca Molnara przeznaczona dla młodzieży i ciesząca się dużą popularnością przez kilkadziesiąt lat.
Wydarzenia rozgrywają się w Budapeszcie, stolicy Węgier. Akcja rozpoczyna się w marcu. Głównym bohaterem jest Ernest Nemeczek. Należał do grupy chłopców z Placu Broni. Nemeczek miał jedenaście lat, jego rodzina była biedna, plac był dla niego ojczyzną. Był wesołym i serdecznym chłopcem, miał swój honor, zawsze gotów do największych poświęceń. Odważnie przeciwstawił się chłopcom należącym do grupy „ Czerwonoskórych”.
Pewnego dnia w Ogrodzie Botanicznym zebrali się „ Czerwonoskórzy”, aby zaplanować atak na chłopców z Placu Broni. W tym czasie mały Nemeczek schował się na drzewie w kryjówce Czerwonoskórych. Wtedy oni mieli naradę i obrażali kolegów Nemeczka, oskarżając ich o tchórzostwo. Ernest zeskoczył z drzew i powiedział im, że to nieprawda. Dowódca Czerwonoskórych  zdumiony odwagą małego chłopca zaproponował mu przystąpienie do swojej grupy. Jednak chłopiec odmówił i wtedy Feri Acz chcąc ukarać Nemeczka za wtargnięcie na ich teren, postanowił wykąpać go w pobliskim stawie. Ale nawet wtedy chłopiec wykazał się odwagą. Cały przemoczony i wyczerpany wrócił do domu. Pamiętam też jak został odkryty zdrajca w grupie chłopców z Placu Broni. Był nim Gereb, którego zdradę odkryto na zwiadach w Ogrodzie Botanicznym.
Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, jak zakończyła się bitwa z Czerwonoskórymi i potoczyły się losy Nemeczka, przeczytajcie sami. Dodam tyle, że Nemeczek do końca był bohaterem.

Patryk Jędrzejczyk, kl. V b


***

Książkę pt. „Niezgodna” napisała Veronica Roth. Akcja toczy się w Chicago w świecie Beatrice Prior, czyli głównej bohaterki książki. Chicago jest podzielone na 5 odłamów noszących nazwy:
- Prawość (Szczerość)
- Altruizm (bezinteresowność)
- Nieustraszoność (odwagę)
- Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie)
-Erudycja (inteligencja)
Bohaterowie książki to:
- Beatrice Prior znana też pod pseudonimem Tris
- Natalie i Andrew Prior - rodzice  Beatrice
- Caleb Prior- brat Tris
- Tobias znany również jako “ Cztery”- ukochany Tris
-Peter- największy wróg Tris
- Drew, Al. I Will- przyjaciele poznani w nieustraszoności
- Tori Wu- kobieta przeprowadzająca test frakcji
W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu muszą się poddać do końca życia. Główna bohaterka zanim osiągnęła wiek decyzji wychowywała się w Altruiźmie ze swoimi rodzicami i bratem. W wieku 16 lat została poddana testowi frakcji, czyli testowi cech charakteru. Niestety, podczas testu okazało się, że Beatrice jest niezgodna, czyli posiada cechy kilku frakcji. Postanowiła opuścić dotychczasowy odłam i spędzić resztę życia w Nieustraszoności, by wyjść z cienia swojego starszego brata. Niezgodni zostają zawsze wyrzuceni z Chicago i poddani męczarniom. Toru Wu, by oszczędzić dziewczynie cierpienia, wpisuje w dokumentach „ Altruizm” Beatrice obcina swoje długie włosy, żeby nikt jej nie rozpoznał i zmienia imię na Tris. Musi udowodnić swoją odwagę w Nieustraszoności, więc skacze z dachu. W kwaterze poznaje przystojnego instruktora Tobiasa.
Dziewczyna posiada 6 lęków:
- Boi się utraty przyjaciół
- Boi się zabicia swoich rodziców pod przymusem
- Kruków
- Ognia
- Utonięcia
- Intymności
Lęki przeszkadzają jej w pokonaniu Holly, czyli dziewczyny z Prawości. Co zrobi Tris? Czy pokona swe lęki i znajdzie swe miejsce? Przekonacie się, czytając książkę, którą gorąco polecam.

Karolina Gonek, I a

***

Książka "Templariusz Czarownik" Paula Doherty`ego to historyczna powieść opowiadająca o wydarzeniach w roku 1152, kiedy to zakon Templariuszy sprawował władzę nad ziemią Świętą.
Rozpoczyna się ona od momentu, kiedy Edmund de Payens (Templariusz) i jego kompan Philip Mayele zostają wezwani, aby towarzyszyć Rajmundowi, hrabiemu Trypolisu w drodze do Jerozolimy.
Kiedy w Trypolisie spotykają się z nim,niedługo potem zostaje on brutalnie zamordowany przez asasynów. Po tym wydarzeniu Edmund i Philip udają się na negocjacje ze Starcem z Gór, którego sekta -asasyni-dokonała, w ogólnym mniemaniu, tego zabójstwa. Kiedy wrócili z gór, przekazali bulwersującą wiadomość. Okazało się, że sprawcą zabójstwa Rajmunda była grupa złoczyńców istniejąca wewnątrz sekty.
Jej emisariusze niedługo po tym zmierzają do Anglii w niecnym celu. Przywódca tajemniczej grupy ma zamiar użyć wszelkich sposobów, nawet czarnej magii, by pokonać wszystkich, którzy staną im na
drodze, nawet samego króla. Więcej szczegółów w samej książce. "Templariusz Czarownik" jest drugim tomem znakomitego cyklu. To niezwykła historia mogąca zainteresować prawie każdego czytelnika.

Krzysztof Jędrychowski, kl. I a

 


Dzisiaj jest: Wtorek
15 Października 2019
Imieniny obchodzą
Brunon, Gościsława, Jadwiga, Sewer,
Tekla, Teresa

Do końca roku zostało 78 dni.
Zodiak: Waga