Home

Wycieczka w Pieniny

Email Drukuj PDF

13 maja 2015 r. uczniowie klas I a oraz I b wraz z wychowawczyniami p. M. Faber i p. M. Żeglińską wybrali się na wycieczkę w Pieniny. Wyruszyli wczesnym rankiem około godz. 730 z parkingu przy stadionie w Kalwarii Zebrzydowskiej .
Na początku uczniowie odwiedzili malowniczy Wąwóz Homole, w którym sympatyczny przewodnik opowiadał o powstaniu owego wąwozu, którego wapienne skały osiągają nawet 120 m wysokości.

Dnem wąwozu, obok zielonego szlaku, płynie potok Kamionka. Gimnazjaliści podziwiali fantazyjne formy tamtejszych skał oraz dziką przyrodę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pasące się na pobliskiej polanie stada owiec, do których młodzież bardzo chętnie podchodziła.
Następnie uczniowie zwiedzili zabytkową cerkiew w Jaworkach i leżący niedaleko cmentarzyk łemkowski. Niewątpliwie największym bogactwem cerkwi jest dobrze zachowany, kompletny ikonostas, w którym dominują wizerunki św. Mikołaja i Matki Bożej. W centrum ikonostasu znajdują się Carskie Wrota i Diakońskie Wrota.
Później gimnazjaliści odwiedzili centrum uzdrowiskowe  i pijalnię wód w Szczawnicy, gdzie mogli zakosztować różnych rodzajów leczniczych wód mineralnych. Źródła mają słono-żelazisty smak, za to dobrze wpływają na choroby gardła, astmę, itp.
Kolejną atrakcją był tor saneczkowy na górze Wdżar w Kluszkowcach, który młodzież wspomina najlepiej, m.in. dlatego, że na zjazd udało im się namówić nawet panie wychowawczynie.
Około godziny 1600 zwiedzili XIV- wieczny zamek w Niedzicy, przebudowany w stylu renesansowym i uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa obronnego w Polsce. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadanych przez przewodnika legend związanych z zamkiem. Dowiedzieli się także, że zamek był również miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. Gimnazjaliści mieli też okazję zobaczyć kilkanaście karet i bryczek z początku XX wieku w pobliskiej powozowni.
Na zakończenie wycieczki klasy udały się na rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Z pokładu uczniowie mogli podziwiać wznoszące się nad skarpą jeziora ruiny zamku w Czorsztynie. Na statku panowała niepowtarzalna atmosfera i młodzież bez wątpienia doskonale się bawiła.
Po udanej wycieczce wszyscy zgodnie pomaszerowali do autokaru, którym zmęczeni, ale zadowoleni około godz. 2000 wrócili bezpiecznie do Kalwarii.

Magdalena Królikowska kl. I b

 


Dzisiaj jest: Niedziela
26 Stycznia 2020
Dzień Transplantologii
Imieniny obchodzą
Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir,
Wanda

Do końca roku zostało 341 dni.
Zodiak: Wodnik