Home

Moralność pani Dulskiej

Email Drukuj PDF

Dnia 26 maja 2017 r. odbył się spektakl dla uczniów gimnazjum, w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Gim-Te-Dra” pod kierownictwem p. Bernadetty Słoniny. W tym roku grupa zdecydowała się przenieść na scenę dramat Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej".

Główną bohaterką była oczywiście tytułowa pani Dulska, w której rolę wcieliła się Natalia Tyrpa z kl. I b. Młoda aktorka doskonale oddała cechy swojej postaci, takie jak: chciwość, zakłamanie, fałsz, a nawet okrucieństwo. Jakub Żegliński z kl. I a zagrał Zbyszka, nieposłusznego  syna bohaterki, który romansuje ze służącą Hanką (w tej roli Kornelia Pilch z kl. I a). Efektem ich romansu jest ciąża dziewczyny, która staje się koszmarem bojącej się skandali pani Dulskiej. Co gorsza, Zbyszko postanawia ożenić się z Hanką. Zrozpaczona bohaterka szuka pomocy u swojego męża (Adam Pająk z kl. I a), lecz mężczyzna nie jest zainteresowany tą sytuacją. Na pomoc głównej bohaterce przybywa jej kuzynka Juliasiewiczowa, której postać  odtworzyła Emilia Janusiewicz z kl. II b. Za jej poradą gospodyni sprowadza ciotkę Hanki (Joanna Filek- kl. II a), która na niekorzyść  Dulskiej zaświadcza o uczciwości dziewczyny. Przyznaje jednak, że myślała o pieniężnym zadośćuczynieniu dla Hanki. Juliasiewiczowej udaje się przekonać Zbyszka do zmiany decyzji na temat ślubu i do przeproszenia  matki. Po przeprosinach mężczyzny, pani Dulska chce wypłacić ciotce służącej pieniądze w ramach rekompensaty. Nagle Hanka zaczyna targować się z główną bohaterką. Dostaje od niej tysiąc koron, przeklina rodzinę i wyprowadza się z domu. Rodzina Dulskich wraca do spokojnego życia.
Nie zabrakło także innych przekonujących postaci. Martyna Żak z kl. I a wcieliła się w rolę wyrzuconej  z kamienicy lokatorki. Jej bohaterka ukazała prawdziwą, bezwzględną twarz Dulskiej. Nie można także zapomnieć o Meli (w tej roli Karolina Bartoszek z kl. I a), młodszej siostrze Zbyszka, która -jego zdaniem - była ,,najbardziej znośna z całej rodziny’’ oraz Hesi (Agnieszka Grodecka z kl. I c), żywiołowej, ciekawej świata starszej siostrze.
Dynamiczną rolę aktorów dopełniała staranie przygotowana scenografia, która sprawiała, że widzowie mogli poczuć sie jak w kamienicy z początku XX wieku. Uwagę przyciągały również piękne i kolorowe kostiumy bohaterów.
Uczniowie nagrodzili młodych aktorów gromkimi oklaskami. Przedstawienie bardzo się podobało, a przesłanie z niego płynące jest nadal aktualne we współczesnym świecie.

Julia Baluś


 


Dzisiaj jest: Wtorek
11 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Damazy, Daniela, Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir

Do końca roku zostało 21 dni.
Zodiak: Strzelec