Home

Człowiek nie może żyć bez miłości

Email Drukuj PDF

„Człowiek nie może żyć bez miłości”
spektakl upamiętniający 40. rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża

Nie w tym rzecz, by odejść (…)
rzecz w tym, by wrócić i na dawnym miejscu
odnaleźć siebie.

W piątek 26.10.2018 r. uczniowie naszej szkoły, a w niedzielę 28.10.2018 r. również mieszkańcy Kalwarii i zaproszeni goście mieli okazję bliżej poznać naukę papieża Polaka poprzez obejrzenie impresji teatralnej „Człowiek nie może żyć bez miłości” opartej na motywach utworu „Przed sklepem jubilera” - medytacji o sakramencie małżeństwa, napisanej przez młodego Karola Wojtyłę.

Dla upamiętnienia czterdziestej rocznicy wyboru naszego kardynała na stolicę Piotrową szkolne koło teatralne „Gim-Te-Dra” działające przy Zespole Szkół Nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej pod kierownictwem pani Bernadetty Słoniny przygotowało to wyjątkowe przedstawienie. Niełatwe, jak niełatwa jest nauka Jana Pawła II, i jak niełatwa jest miłość.
Uczniowie najstarszych klas szkoły (Adam Pająk, Ola Tymoszuk, Magdalena Warmuz, Jakub Żegliński, Michał Mlak, Agnieszka Grodecka, Klaudia Zborowska i Mikołaj Korzeniowski) wcielili się w role małżonków przybyłych do teatru. Trzeba przyznać, że umieli oddać klimat zgrzytów obecnych w niejednym domu. W krótkich komentarzach padających z ich ust usłyszeliśmy pretensje znane wielu parom: niedocenienie, brak wspólnych zainteresowań, oddalenie, zazdrość, zdrady czy kult pieniądza. Z kolei Kornelia Pilch i Wiktor Porzycki przekonywująco zagrali młodych narzeczonych, będących u progu wspólnego życia. Odpowiedni nastrój budowały romantyczne zdjęcia młodych z dróżkami kalwaryjskimi w tle, których pozazdrościć mogłaby im niejedna zakochana para. Nie można zapomnieć o ważnej roli jubilera (Paweł Moskała), którego waga „nie odważa metalu, lecz cały byt człowieka”. W przedstawieniu wystąpił również Kacper Malina jako Ktoś. Jednak z najtrudniejszą rolą kobiecą w tej sztuce musiała zmierzyć się Natalia Tyrpa. Mimo młodego wieku poradziła sobie z rozterkami dojrzałej kobiety, która zatraciła uczucie miłości do swojego męża (w tej roli wystąpił Mieszko Graczyk). Chociaż chce ten związek zakończyć i sprzedać obrączkę, to jednak pod wpływem rozmowy z Adamem spotkanym przed sklepem jubilera odnajduje w sobie i rozpala to, co przygasło. W tym miejscu warto zauważyć, że do wykreowania roli Adama został zaproszony absolwent szkoły – Grzegorz Grodecki, którego gra niewątpliwie wzbogaciła przedstawienie. Zza sceny młodych aktorów wspierała wierna suflerka, Kamila Korzeniowska.
Dziękujemy pani Bernadetcie Słoninie i grupie teatralnej za przypomnienie przesłania Jana Pawła II w tak wymowny sposób.

 

 


Dzisiaj jest: Czwartek
18 Lipca 2019
Imieniny obchodzą
Arnold, Arnolf, Erwin, Erwina, Kamil,
Karolina, Robert, Roberta, Szymon,
Unisław, Wespazjan

Do końca roku zostało 167 dni.
Zodiak: Rak