Home

Damy i huzary

Email Drukuj PDF

Co uchodzi, a co nie uchodzi i kto rządzi w relacjach damsko-męskich... - „Damy i huzary” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Gim – Te – Dra”

„Damy i huzary” to jedna z najzabawniejszych sztuk Aleksandra Fredry i choć od jej pierwszego wystawienia minęły 194 lata, utwór nie traci na aktualności. Komedia prezentuje perypetie związków damsko – męskich oraz różne typy ludzkie. Wydaje się, że to współcześnie niektórzy mężczyźni chcą udowadniać, że świetnie radzą sobie sami, a płeć przeciwna twierdzi, że kobiety stworzone są do rządzenia, tymczasem już w czasach Fredry możemy zaobserwować takie trendy.

Akcja komedii rozgrywa się w domu podstarzałego kawalera Majora, do którego na urlop przyjeżdżają pułkowi koledzy: małomówny Kapelan, Rotmistrz Sławomir i młody Pułkownik Edmund. Służą im Rembo i Grzegorz. Sielski nastrój wypełniony grą w szachy i polowaniami burzy pojawienie się dam, sióstr Majora: panny Anieli, pani Dyndalskiej i pani Orgonowej z córką Zosią oraz służącymi (Fruzią, Józią i Zuzią). Major, który najchętniej pozbyłby się „kobiecego świergotania”, próbuje sprostać roli gospodarza, jednak z opłakanym skutkiem. Okazuje się, że męskie rozrywki powodują omdlenia, kolki i spazmy. Co więcej siostry nie przybyły bezinteresownie – mają konkretny plan – chcą ożenić Majora, właściciela pięknej wsi z osiemnastoletnią Zosią. I tu pojawia się problem. Major ani myśli się żenić, z kolei Zosia kocha z wzajemnością młodego przyjaciela Majora, Edmunda. W tym miejscu akcja mogłaby się zakończyć, jednak zarówno Major jak i Zosia nie mogą się sprzeciwić władczej Orgonowej, a sprytne siostry zaczynają też kierować losem Kapelana i Rotmistrza. Atmosferze ulega również Grzegorz, któremu podobają się wszystkie trzy służące...
Tym razem z utworem klasyka z pozytywnym skutkiem zmierzyła się Grupa Teatralna „Gim-Te-Dra” z naszej szkoły. Młodzi aktorzy, uczniowie klas VIII i III gimnazjum wykazali się profesjonalizmem, świetnie radząc sobie z rolami zarówno gadatliwych dam jak i wąsatych huzarów. W roli Majora, który mimo wieku, nie jest obojętny na kobiece wdzięki i przekonywania, wystąpił Jakub Żegliński. W dającego się uwieźć pannie Anieli Rotmistrza wcielił się świetnie czujący się na scenie Wiktor Porzycki, a małomównego Kapelana, powtarzającego: „Nie uchodzi, nie uchodzi” zagrał Paweł Moskała. Pozostali dwaj starzy huzarzy to krytyczny Rembo (Michał Mlak) i gotowy wypełnić każde zadanie Grzegorz (Mikołaj Korzeniowski).
Jak pisał Ignacy Krasicki „My rządzim światem, a nami kobiety”. Tak też w huzarskim świecie pojawiają się białogłowy i przewracają dom do góry nogami. Niemłoda już panna Aniela (Magdalena Warmuz) „ z poświęceniem” uwodzi wąsatego Rotmistrza, Dyndalska (Natalia Tyrpa) z powodzeniem wmawia Majorowi, że jest młodszy niż wykazuje to jego metryka, a obłudna Orgonowa (Martyna Żak) zawsze wszystko wie najlepiej. Zachowanie państwa komentują wesołe służące(Kornelia Pilch, Aleksandra Tymoszuk i Klaudia Zborowska), wzdychające do Pułkownika.
Sympatię widzów zyskała również para dwojga zakochanych: delikatna Zofia (Agnieszka Grodecka) i szlachetny Edmund (Mieszko Graczyk) – gotowi do poświęcenia w imię wzajemnej miłości i przyjaźni do Majora.
Uznanie należy się reżyserce przedstawienia pani Bernadetcie Słoninie, która dokonała takiego doboru obsady. Trzeba przyznać, że wszyscy sobie świetnie poradzili z zadaniem. Efekt został dopełniony przez piękne kostiumy uszyte przez panią Ewę Frosztęgę, rekwizyty doskonale oddające surowość żołnierskiego domu oraz odpowiednio dobrane światło i dźwięk, którym operował pan Piotr Petek.
Dziękujemy za życzliwość i wsparcie Panu  Burmistrzowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej – dr hab. inż. Augustynowi Ormantemu, Dyrektorowi Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej –  Panu Andrzejowi Burdkowi i jego pracownikom oraz Rodzicom. Za przygotowanie uczniów dziękujemy opiekunkom Grupy Teatralnej  „Gim-Te-Dra”  – pani Bernadetcie Słoninie i pani Magdalenie Turaj. Gratulujemy!
Przedstawienie zostało wystawione trzy razy: 24 V, 26 V i 27 V 2019. Wzbogacili je swoją obecnością Pan Burmistrz dr hab. inż. Augustyn Ormanty i księża Parafii p.w. Św. Józefa. Spektakl obejrzeli mieszkańcy Kalwarii oraz uczniowie wraz z opiekunami z okolicznych szkół.

 

 


Dzisiaj jest: Poniedziałek
25 Maja 2020
Imieniny obchodzą
Epifan, Grzegorz, Imisława, Maria
Magdalena, Urban

Do końca roku zostało 221 dni.
Zodiak: Bliźnięta