Home

Za pięć godzin zobaczę Jezusa

Email Drukuj PDF

Prawdą jest, że nigdy nie zamierzano robić świętych z bandytów. A jednak są oni mniej oddaleni od Jezusa niż wielu z tych, którzy "dobrze się prowadzą”... Wszyscy są powołani do świętości, wszyscy!

Jacques Fesch (6.04.1930-1.10.1957)

Na koniec swojego pobytu w gimnazjum trzecioklasiści postanowili podjąć się zadania, którym było wystawienie spektaklu. Inicjatorem tego pomysłu był ksiądz Jarosław Warzecha, będący również reżyserem sztuki. Jej tytuł to „Za pięć godzin zobaczę Jezusa”. Jest to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Autorem scenariusza jest znany aktor z teatru Bagatela w Krakowie – Marcin Kobierski. Spektakl mogliśmy zobaczyć dwa razy 12 czerwca br. o godzinie 900 oraz 1800.

W pierwszej scenie pojawia się czworo kloszardów (Magdalena Warmuz, Natalia Tyrpa, Weronika Windak, Krystian Książek). Codziennie o godzinie 15 w telewizji oglądają swój ulubiony serial „Zakręty losu”. Telenowela ta rozgrywa się wokół dwójki zakochanych: Carlosa (Jakub Żegliński) i Pauli (Gabriela Stopa). Poznają się i od razu wiedzą, że jest to miłość. Ich związek zaaprobowany zostaje przez dwie przyjaciółki Pauli, w które wcieliły się Kornelia Pilch oraz Wiktoria Korzeniowska. Cała czwórka idealnie odwzorowała mentalność mieszkańców Hiszpanii. Ruchoma scenografia z pięknym widokiem na zachód słońca, morzem, palmą przeniosła każdego z nas do słonecznej Hiszpanii. Później poznajemy głównego bohatera sztuki – Jacques'a Fescha. Adam Pająk bezbłędnie odegrał zdesperowanego i znudzonego życiem mężczyznę, który chciał obrabować kantor. Jego najlepszy przyjaciel, Gilbert (Mariusz Hebl), z początku miał wziąć udział w napadzie, lecz nie zrobił tego. Niestety, podczas rabunku Jacques zabija policjanta, za co zostaje wtrącony do więzienia. Pracująca w zakładzie fryzjerskim żona mężczyzny, Pierrette (Klaudia Zborowska) jest zrozpaczona. Jej przyjaciółka Edith, którą zagrała Karolina Bartoszek, pomaga jej w tej trudnej sytuacji. Ze względu na złą reputację męża, Pierrette zostaje napiętnowana przez wiele osób, a jedną z nich jest klientka zakładu (Aleksandra Tymoszuk), przychodząca do fryzjera razem z synkiem (Franciszek Ślusarczyk). W trakcie pobytu w więzieniu przyjaciel skazanego, Gilbert, uczestniczy w talk - show. Energiczną i pełną życia prezenterkę odegrała Anna Pocztowska. Gośćmi w jej programie byli ponadto dziennikarka Cecille Morel (Kamila Korzeniowska) oraz właściciel kantoru Aleksander Silberstein (Kajetan Kucharczyk). Współwięźniami Fescha byli André (Kacper Maluty) oraz Szajbus (Przemysław Żmuda). Adwokat (Michał Kaźmierczak) robi co tylko może, aby ułaskawić Fescha. Nawet sam prezydent napisał do niego list. Wcześniej niewierzący bohater w więzieniu doznaje nawrócenia. Opowiada, jak czuł zaciskającą się rękę na jego szyi. Symboliczną scenę jego nawrócenia ukazały cztery czarne postacie (Martyna Żak, Oliwia Knapczyk, Natalia Radwan, Martyna Łyczak) poprzez rozpostarcie nad jego ciałem białego prześcieradła wniesionego w dziecięcej wanience. Skazany prosi nawet o spowiedź oraz na odległość zawiera ślub ze swoją żoną. Strażnik więzienny (Olaf Fidelus) wiele razy przyprowadza do niego księdza (Michał Nowak). Podczas pewnej wizyty duchowny radzi Jacques'owi, aby zaczął pisać dziennik dla swojej sześcioletniej córki Weroniki (Nina Pilch). To właśnie z tego dziennika, który jest wydany w formie książki dowiadujemy się o losach skazańca. Spektakl wieńczy wzruszająca scena nieba.
Każda z przedstawionych podczas spektaklu sytuacji potwierdza, że Pan Bóg dla każdego z nas przygotował różne ścieżki. Nie wiemy, jak będzie wyglądało nasze życie za miesiąc, rok czy dziesięć lat. Czy będzie układało się pomyślnie, a może spadnie na nas wielki ciężar, z którym nie będziemy potrafili poradzić sobie sami. Ale zawsze odpowiedzią na nasze błagania będzie Bóg, przebaczający wszystkie grzechy.

Martyna Żak, kl. III a gimnazjum

 

 


Dzisiaj jest: Środa
29 Stycznia 2020
Imieniny obchodzą
Franciszek Salezy, Gilda, Hanna,
Walerian, Waleriana, Waleriusz,
Zdzisław

Do końca roku zostało 338 dni.
Zodiak: Wodnik