Home

Lekcja historii

Email Drukuj PDF

8 października w naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji historii prowadzonej przez nauczyciela akademickiego. Uświadomił on nam, że tak naprawdę wolna Polska nastała w 1989 roku. Po zakończeniu II wojny światowej nasz kraj zmagał się ze stalinizmem, komunizmem w najgorszym wydaniu, sterowanym przez Związek Radziecki.

Mogliśmy wyzwolić się dzięki żołnierzom nazywanym „wyklętymi”, gdyż swą walkę z sowietyzacją często  przypłacali życiem. Należeli do nich m.in. Rotmistrz Witold Pilecki-żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau, w areszcie torturowany przez funkcjonariuszy UB. Stracono go w więzieniu mokotowskim w 1948 roku. Wśród żołnierzy były także kobiety, np. Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”, sanitariuszka w oddziale AK na Białostocczyźnie, aresztowana i torturowana została zamordowana w 1946 roku w więzieniu w Gdańsku.

Obejrzeliśmy także film zrealizowany przez IPN pt. „Niezwyciężeni” i autorską prezentację. Na pewno nie zapomnimy, że wolność zawdzięczamy żołnierzom, którzy walczyli z systemem, umierali w sowieckich łagrach, ginęli rozstrzeliwani przez ubeków, a ich bliscy często do dzisiaj nie znają miejsca ich pochówku. Pamiętamy i oddajemy cześć!

 


Dzisiaj jest: Piątek
19 Lipca 2019
Imieniny obchodzą
Alfred, Arseniusz, Lutobor, Rufin,
Wincenty, Wodzisław

Do końca roku zostało 166 dni.
Zodiak: Rak