Home Przedszkole Aktualności Obchody 100 lat Niepodległości Polski w przedszkolu

Obchody 100 lat Niepodległości Polski w przedszkolu

Email Drukuj PDF

W naszym przedszkolu od września  podjęliśmy działania dotyczące obchodów 100 lat Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości  i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.

Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, pochodzie ulicami miasta, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych, poznały pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

- Najstarsze przedszkolaki brały udział w projekcie Muzeum Narodowego w Krakowie "1918 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży”.
- Dzieci pogłębiały wiadomości na temat własnego przedszkola, miejscowości, kraju, rozwijały poczucie przynależności narodowej oraz oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków.
- Odbyły się warsztaty plastyczne na których dzieci wykonywały biało - czerwone kotyliony, krawaty, malowały flagi, kolorowały, wyklejały, odbijały godło. Zajęcia te pomogły  dzieciom zrozumieć znaczenie bycia patriotą i jakie znaczenie dla każdego Polaka powinny mieć symbole narodowe.
- Wszystkie grupy uczyły się śpiewać hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” na wspólne śpiewanie z uczniami naszej szkoły w dniu 9.11.2018 o godz. 1111.
- Przygotowywały i degustowały potrawy w barwach narodowych: kanapki i deser galaretkę  z bitą śmietanką
- Przedszkolaki brały udział w sadzeniu przy  Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej sadzonki  z najsłynniejszego w Polsce dębu Bartka małego „Bartusia”.
- W dniu 9 listopada 2018 roku dzieci z naszego przedszkola utworzyły "Biało - czerwoną - żywą flagę” po czym w patriotycznym pochodzie ulicami miasta złożyły hołd bohaterom wojennym przy tablicy pamiątkowej.
O godz. 11.11 w Hali Sportowej  wszystkie grupy przedszkole brały udział we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego” z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zeb.
Na zakończenie w przedszkolu odbyła się prezentacja filmów pt. "Polak mały" oraz „Co to jest niepodległość?”, które miały na celu pogłębienie znajomości oraz szacunku do symboli narodowych Polski oraz zrozumienie słowa niepodległość.

 


Dzisiaj jest: Niedziela
22 Września 2019
Imieniny obchodzą
Joachim, Joachima, Maurycy, Prosimir,
Tomasz

Do końca roku zostało 101 dni.
Zodiak: Panna