Home

Wycieczka do KL Auschwitz - Birkenau

Email Drukuj PDF

Dnia 19 XI 2018 r. klasy III gimnazjum pojechały na wycieczkę. Celem podróży był obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, znajdujący się w Oświęcimiu. Gdy dojechaliśmy na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy, a następnie otrzymaliśmy słuchawki, dzięki którym mogliśmy bez problemu słyszeć pana przewodnika. O godzinie 8.00 mieliśmy początek zwiedzania, które rozpoczęliśmy od części Auschwitz. Przewodnik prowadził nas pomiędzy blokami i opowiadał historie poszczególnych więźniów. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć wiele wystaw, zdjęć, dokumentów i rekonstrukcji obozowego życia oraz codzienności Żydów przywożonych tu niemal z całego świata. Słuchaliśmy opowieści bazujących na wspomnieniach byłych więźniów obozu, a także na dokumentacji prowadzonej przez esesmanów.

Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć zdjęcia większości więźniów, ich ubrania, buty, kosmetyki czy szczotki do włosów. To wszystko połączone z opowiadanymi faktami tworzyło wizję przerażającej obozowej rzeczywistości. Pod koniec zwiedzania Auschwitz przewodnik zaprowadził nas do budynku obsypanego ziemią, gdzie przed wojną był skład amunicji. Gdy dotarła do nas informacja, że jest to komora gazowa, niewielu z nas chciało tam wejść. Było to bardzo nieprzyjemne uczucie, kiedy szliśmy korytarzami, w których umierały tysiące osób. Następnym punktem zwiedzania było Birkenau, oddalone od Auschwitz o 2 km. Przewodnik już na początku zaznaczył, że warunki życia w Birkenau były o wiele gorsze od tych panujących w Auschwitz. Weszliśmy przez słynną budowlę znaną z wielu zdjęć, a następnie udaliśmy się na rampę, na której kilkadziesiąt  lat temu rozładowywano przywożone materiały i więźniów. Później zwiedzaliśmy drewniane baraki, w których było lodowato, mimo że byliśmy ubrani w kurtki, szaliki i czapki. To pozwoliło nam jeszcze lepiej wyobrazić sobie cierpienie tych ludzi, którzy przebywali w nich, ubrani tylko w cieniutkie więzienne pasiaki.
Przewodnik opowiadał nam o codziennym życiu i problemach, z którymi musieli się zmagać więźniowie. Zmartwieniem nie byli tylko esesmani, ale też szczury, chłód i choroby. Podsumowując zwiedzanie, przewodnik powiedział coś, co było szokujące i na długo zostanie w naszej pamięci. Postawił tezę, że w naszych czasach zaczyna się dziać podobnie jak za panowania Adolfa Hitlera. Od nas zależy czy pozwolimy na powtórkę tych tragicznych zdarzeń, czy też obalimy rządy i poglądy osób o przekonaniach podobnych do tych z XX w.
Wycieczkę zakończyliśmy ok. godziny 13.00 już w Kalwarii.

 

Natalia Tyrpa, kl. III b

 


Dzisiaj jest: Wtorek
17 Września 2019
Imieniny obchodzą
Ariadna, Dezyderiusz, Drogosław,
Franciszek, Hildegarda, Justyn, Justyna,
Lambert, Lamberta, Narcyz, Teodora

Do końca roku zostało 106 dni.
Zodiak: Panna